Przyłbica spawalnicza jest niezbędnym akcesorium podczas pracy spawacza, chroni jego oczy i twarz przed niebezpiecznym promieniowaniem, iskrami i kawałkami metalu. Istnieją dwa główne typy przyłbic: automatyczne i pasywne, a poszczególne przyłbice różnią się między sobą parametrami technicznymi. Podczas wyboru trzeba przede wszystkim uwzględnić metodę i warunki pracy spawacza, żeby zapewnić mu pełne bezpieczeństwo i dobre efekty pracy.
Przyłbica spawalnicza – jak ją wybrać?
Wybór odpowiedniej przyłbicy spawalniczej jest kluczowy dla ochrony wzroku i twarzy pracownika, dlatego przed zakupem trzeba przeanalizować kilka czynników. Najważniejsza jest metoda pracy, ponieważ przekłada się ona na między innymi na ilość emitowanego promieniowania. Przyłbica musi być dostosowana do natężenia prądu spawania. Nie mniej istotne są również warunki, w jakich odbywa się spawanie takie jak oświetlenie i temperatura otoczenia, które wpływają na widoczność obszaru roboczego i otoczenia.
Wyróżniamy dwa główne typy osłony twarzy i oczu – przyłbica pasywna i automatyczna. Różnią się one między sobą ceną ze względu na wygodę noszenia i parametry. Chociaż przyłbice mogą wyglądać podobnie, w rzeczywistości znacznie różnią się między sobą parametrami technicznymi takimi jak zakres pola widzenia, klasa optyczna, zakres zaciemnienia, czas przełączania zasilania, a także ciężar i komfort noszenia. Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na jakość produktu i wybierać wyłącznie przyłbice renomowanych firm.
Przyłbica spawalnicza pasywna
Przyłbica pasywna jest tańsza ze względu na prostotę budowy. Zalecana jest przede wszystkim do spawania metodą MMA i migomatem, w tych przypadkach zapewnia zazwyczaj wystarczający poziom bezpieczeństwa.
Chociaż niska cena jest kusząca, ten typ ochrony nie jest wolny od wad. Żeby móc korzystać z przyłbicy spawalniczej pasywnej, należy ręcznie ustawiać filtr optyczny, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka poparzenia oczu czy nawet oślepienia w przypadku popełnienia błędu. Ten typ przyłbicy trzeba także za każdym razem podnosić lub zdejmować po zakończonej pracy. Jest to nie tylko uciążliwe, ale niekiedy może być niebezpieczne. Nie da się również ukryć, że przyłbica pasywna bardziej męczy oczy i utrudnia wyraźne widzenie obszaru roboczego.
Przyłbica spawalnicza automatyczna
Przyłbica spawalnicza automatyczna to sprzęt zdecydowanie bardziej zaawansowany, co oczywiście przekłada się na wyższą cenę. Jej największą zaletą są specjalne czujniki, które pomagają dostosować poziom zaciemnienia filtra podczas pracy, dzięki czemu przez cały czas zostaje zachowana dobra widoczność, a wzrok jest dużo lepiej chroniony.
Dzięki tego typu ochronie twarzy i wzroku zachowany jest komfort i bezpieczeństwo spawacza, a także wzrasta jakość jego pracy, ponieważ dobra i stabilna widoczność umożliwia precyzyjne wykonanie zaplanowanego zadania. Ze względu na poziom zaawansowania użytych technologii przyłbica spawalnicza automatyczna jest uniwersalna i może być stosowana przy wszystkich metodach spawania.
Wybór przyłbicy a bezpieczeństwo i jakość pracy
Dokonanie właściwego wyboru przyłbicy spawalniczej nie zawsze jest proste, ale decyzja jest bardzo istotna, przekłada się bowiem nie tylko na wygodę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo spawacza i efektywność jego codziennej pracy. Wiedząc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, dużo łatwiej jest rozstrzygnąć, jaki typ ochrony twarzy i wzroku będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Jedno jest pewne – na przyłbicy spawalniczej nie warto oszczędzać.
Powiązane tematy
W jakich branżach najczęściej wykorzystywany jest podajnik ślimakowy?
Odtworzenie stylu industrialnego w Twoim mieszkaniu
Rodzaje rybołówstwa przemysłowego